Hőszivattyú vagy gázkazán? Melyiket válasszam?
A gázkazán régebbi, kipróbált, hagyományos technológiájú fűtési megoldás. A hőszivattyú újabb, kevésbé elterjedt technológia, amely képes hasznosítani az ingyenesen elérhető környezeti energiát. Melyiket milyen esetben érdemes választani? Ennek jártunk utána.
Mikor jó a gázkazán?
Két komoly érv szól a gázkazán mellett: az egyik a technológia egyszerűsége, a másik: a beszerzési ár. A mai kondenzációs kazánok drágábbak ugyan, mint a korábbi, hagyományos készülékek, azonban így is jelentősen olcsóbbak, mint a hőszivattyús technológia. Ráadásul érezhetően hatékonyabbak, mint a régebbi készülékek, hiszen képesek a távozó füstgáz hőenergiájának egy részét hasznosítani.
Valamelyest árnyalja a képet, hogy a kondenzációs gázkazán telepítésének vannak olyan járulékos költségei, melyek nem jelentkeznek hőszivattyú esetén. Ilyenek például az alábbiak:
- új kémény kialakítása vagy meglévő kémény kibélelése,
- tetőkibúvó létrehozása,
- a gázbevezetés / gázterveztetés költsége,
- szénmonoxid érzékelő.
További különbség a kazános és a hőszivattyús rendszer között, hogy az utóbbi alkalmas hűtésre is, míg az előbbi nem. Amennyiben a lakás hűtése eleve megoldott, úgy ez nem jelent problémát. Ha viszont a fűtés mellé klímarendszer telepítését is tervezi, akkor hamar elkezd elkopni a kazános rendszer árelőnye. Ilyenkor kézenfekvőbb megoldás lehet a hőszivattyú.
A hőszivattyú előnyei
Míg a kondenzációs gázkazán az elégetett földgáz energiáját hasznosítja, addig egy hőszivattyú képes a környezetből, így például a környezeti levegőből venni fel energiát. A hőszivattyúk hatékonyságát szezonális mutató, úgynevezett SCOP-érték jelöli. Egy 4-es SCOP például azt jelenti, hogy az adott készülék a felvett energiamennyiség négyszeresét tudja leadni fűtési teljesítmény formájában a fűtési szezon során.
Korábban már láttuk, hogy radiátoros rendszer mellé a kondenzációs kazán a kézenfekvőbb választás. Padlófűtés vagy falfűtés kialakítása esetén viszont egyértelműen a hőszivattyú jelenti az energia-hatékonyabb megoldást. Ez jól látszik a két technológia összevethető SCOP-értékeiből is.
További előnye a hőszivattyús rendszernek, hogy:
- fűtésre, hűtésre is használható,
- megújuló, környezetbarát technológia,
- használatához kedvezményes Geo vagy H tarifa igényelhető,
- folyamatos működés, precíz szabályozhatóság,
- nincs szénmonoxidveszély.
A KAISAI hőszivattyúk szezonális fűtési hatékonysága akár 5,22-szeres is lehet. Ez azt jelenti, hogy a készülék a fűtési energia 80%-át a környezeti levegőből nyeri. Kínálatunkban egyaránt szerepel kompakt, monoblokk-kialakítású, megosztott, split-típusú, valamint használati-melegvíz tartállyal kombinált kivitel is, hogy bármilyen igényt ki tudjunk elégíteni. Hőszivattyúinkat most egyedülálló 8 év JÓTÁLÁSSAL kínáljuk, hogy gondtalanul élvezhesse a modern, környezetbarát technológiának az előnyeit.
Az idén lakásfelújításra akár 3 millió forintos állami támogatás igényelhető, és ez igénybe vehető fűtési rendszer kialakítására, felújítására is. Ha tehát hőszivattyú telepítésében gondolkozik, akkor nem érdemes tovább halogatni a beruházást.